Úspěšná generálka na sezonu

Český pohár 2017

Jako ‘‘generálku‘‘ na sezonu si trenér Christ zvolil Český Pohár, který se uskutečnil o tomto víkendu v Jičíně. Slezané však na turnaj neodcestovali v nejsilnější sestavě, když jim chybělo přes 6 hráčů a tak musel trenér Christ vsadit na naše benjamínky, které tuto sezonu čeká premiérový ročník. A nutno říct, že si vedli zápas od zápasu lépe a jejich výkon opravdu gradoval.

SHC Opava – HBC Svítkov Stars Pardubice 1:0 (0:0, 1:0)

V úvodu turnaje nás čekal souboj se známým soupeřem z Pardubic, který přijel do Jičína v silné sestavě. A hned hráči Svítkova ukazovali sovu kvalitu, kdy se díky jejich hbitosti často dostávali do šancí. Opava působila ospale, a tak se hráči z města perníku dostávali častěji a častěji do šancí. Naštěstí pro Opavu byla branka slezanů zamknutá. Druhý poločas se Opava trochu probudila a začala hrozit. Ve velké šanci se objevil Vladař, ale když už položil brankáře Svítkova, tak nedokázal mířit mezi 3 tyče. O osudu utkání se rozhodlo až 3 minuty před koncem, kdy slezané hráli přesilovou hru. Christ nahodil střílenou přihrávku na Sukeníka, který dokázal zamířit mezi tři tyče. Svítkov do konce utkání zabral a měl obrovské šance, ale Grufíka se překonat nepodařilo.

SK Sudoměřice – SHC Opava 3:1 (0:1, 3:0)

Utkání s favorizovaným týmem Sudoměřic začal obrovským tlakem soupeře, který byl někdy až drtivý, ale brankář Schreier ukazoval svou kvalitu někdy až akrobatickými zákroky vyváděl hráče Sudoměřic k šílenství. Potom však přišla vzpruha pro tým Opavy. Palcer nahodil míček na branku Terny, kde pokus tečoval nad branku Matěj Blažek, který však pohotově z odrazu od plexy poslal Opavu do vedení. DO druhého poločasu se do branky Opavy postavil Jonáš Blažek, pro kterého to byly první minuty mezi dospělými. Jeho start mu však okořenil nejlepší střelec turnaje Matěj Fraňo, který ukázal rozdíl mezi extraligou mladšího dorostu a mužskou, když se mu podařilo dvakrát nádherně skórovat. Po dvou brankách však hodil mlad Blažek vše za hlavu a podal skvělý výkon, ale na vítězství to nestačilo.

SK Jihlava – SHC Opava 2:3 ss (1:1, 1:1, 0:1)

Do utkání Opava vstupovala jako outsider. Do Jihlavy se vrátila dvojice Danko-Střecha, kteří se na turnaji prezentovali skvělou kombinační hrou. A hned od úvodu utkání ukazovali jako se hraje technický a rychlý hokejbal. Opava šla však paradoxně v utkání do vedení. Christ se ze své pozice obránce dostal až do předbrankového prostoru, kde ze vzduchu zaskóroval. Jihlavu to zaskočilo, ale rozhodčí ji dal šanci v přesilové hře, kterou měla Jihlava skvěle připravenou. V obrovské šanci v mezikruží se objevil Danko, kterého však vychytal semaforem jako z učebnice Grufík, ovšem i ten nakonec inkasoval branku, když ho poslal na párek právě Danko. Druhá polovina byla vyrovnanější. Oba týmy si připravili pár velkých šancí ale brankáři opravdu předváděli skvělou show. Potom se však k míčku dostal Vladař, který prostřelil dva obránce i Humlíčka a Opava šla do vedení. Opava si držela slibný náskok až do poslední minuty, kdy rozhodčí celkem překvapivě poslali Vladaře na trestnou lavici. A danou přesilovou hru dokázala Jihlava díky Jobákovi využít, a tak šlo utkání do nájezdů. První střílení začali Střecha s Málikem, kteří oba zvolili stejné zakončení mezi betony, ale brankáři byli úspěšní. Poté byl na řadě Palcer, který vykýval Humlíčka a zavěsil mu míček pod horní růžek. Proti Grufíkovi se rozjel Jobák, ale Grufík byl i tentokrát pozorný. Poslední z řad slezanů jel Vladař, ale jeho pokus mu nevyšel. A tak opět rozhodoval souboj Grufíka s Dankem. Dankův pokus byl povedený, avšak strefil pouze tyč a tak mohla Opava slavit postup do semifinále.

HBC Hradec Králové 1988 – SHC Opava 3:2 ss (2:1,0:1, 1:0)

Utkání s Hradcem Králové bylo jako souboj Davida s Goliášem. Hradec prošel celou skupinou i čtvrtfinálem bez ztráty kytičky a jejich sestava vzbuzovala strach. Ten šel i vidět na začátku utkání u party kolem kapitán Christa, protože hráči Hradce si mohli dělat v jejich pásmu cokoliv. To vyústilo i v první branku, kdy se prosadil reprezentant Bacovský. Druhou branku vstřelil po obrovské hrubce opavského brankáře Novák. V tne moment šlo vidět na hráčích Opavy opravdová bezmoc. Tu však po do konce třetiny však odčaroval Patrik Král, který se stal z otlounkánka týmu střelcem a načapal Biegla na bližší tyči. O přestávce se Opava namotivovala a druhá polovina zápasu byla nejlepším výkonem na turnaji. Na hráčích Hradce šel vidět strach o skóre a mladý tým Opavy byl Hradci minimálně vyrovnaným soupeřem Branka Opavy však nepřicházela a čas plynul.  Trenér Christ zariskoval minutu před koncem a odvolal Grufíka z brány. A tento risk mu vyšel, když se dokázal ze vzduchu prosadit Šindlář. Hradec byl v šoku a hrající trenér Novák nechtěl poslat utkání do nájezdů, a tak na poslední půl minutu zápasu poslal to nejlepší co měl, ale vítězný gol se Hradci vstřelit nepodařilo. Poté přišly na řadu nájezdy. V něch se vystřídalo na obou stranách 7 střelců, ale branka padla pouze jedna a to z hokejky Mitry, který vymetl levý roh Grufíkovy branky a rozhodl o postupu Hradce do finále.

SHC Opava – HBC Olymp Jindřichův Hradec 1:2 (1:0, 0:2)

Olymp zde na turnaji hrál skvěle. Šlo vidět, že zde přijeli v silné sestavě a chtěli uspět. Opavané však hráli s Jihočechy velmi vyrovnanou partii. Hra se přelívala ze strany na stranu a oba brankáři byli zaměstnáni. Branka však přišla prve z hole slezanů, když se prosadil teči Vladařovi střely Konečný. Opava vedla a předváděla klidnou hru. Jindřicháč hrál jako vždycky na rychlé přechody a střely z druhé vlny ty však Grufík alespoň v prvním poločase všechny chytil. V druhé části nás rozhodčí nesmyslně poslali do oslabení a v něm se prosadil nejlepší střelec jihočechů Slanina. Hrál se opravdu vyrovnaný hokejbal. Obě mužstva měla své golové příležitosti, ale branka ne a ne padnout. A kdy se zdálo, že se půjde do nájezdové loterie, tak Veterán Čapek chytře předložil míček na Mátla a ten z bezprostřední blízkosti poslal Jindřichův Hradec do vedení. Na to Opava už odpověď nenašla a tak se musela smířit se 4. místem.

‚‚ Turnaj byl pro nás zkouškou zda můžeme pokračovat ve výkonech z let předešlých. Pár kluků nám skončilo a nahradilo je dravé mládí. Sami jsme ani moc od sebe nečekali, ale povedla se nám sobota a hlavně zápas s Jihlavou, kde se rozhodovalo o úspěchu a neúspěchu. Neděle už byla jen o štěstí, zda se nám podaří překvapit Hradec Králové. A to se nám i podařilo a byli jsme dvě tyčky od finále, ale v nejdůležitější momentech jsme prostě zklamali co nás už pronásleduje 4. rokem. Souboj o bronz byl krásným vyústěním turnaje, kde jsme hráli vyrovnaně se soupeřem, který byl mnohem zkušenější ne my a gratuluji jim k medailím. Na turnaji mě ovšem zklamal výkon rozhodčích, kteří měli sice plné ruce práce, ale v několika zápasech nás poslali do oslabení za naprosto čisté zákroky. Ale to se snad v sezoně dít nebude. Přišli jsme ovšem na to, kde máme rezervy a jaký rozdíl je mezi národkou a extraligou, a pokud ji chceme někdy hrát, musíme k tomu přizpůsobit i nás herní projev a nespokojit se pouze s výkonem na špičky první ligy. Jinak musím pochválit všechny mladé a hlavně Lukáše Satka s Patrikem Králem a Adamem Prokešem, kteří se dokázali prosadit a byli velmi platnými hráči na svých postech,‘‘ zhodnotil turnaj Jonáš Grufík.

Sestava: Grufík, Schreier,  Jonáš Blažek- Christ, Prokeš, Šindlář, Málik, Satke, Palcer Tomáš, Vladař, Volný, Sukeník, Blažek Matěj, Palcer Vojtěch, Zavřel, Král, Satek, Holuša Adam, Holuša Dominik, Konečný

Napsat komentář